Spamet kaptam. Mit tehetek?
- Hogyan küldje el e-mail szolgáltatójának?
- Az alábbi oldalakon jelentheti, ha úgy véli, hogy adathalász oldalt tartalmazó linket vagy vírus gyanús fájlt kapott e-mailben.
- Kártékony kódot nem tartalmazó spamet kaptam
Első a biztonság! Amennyiben kétsége támadt afelől, hogy el tudja dönteni, káros tartalomról lehet-e benne szó, ne kattintson az e-mailre, csak jelezze szolgáltatójának! Vélhetően nagy bizonyossággal a szolgáltató munkatársai el fogják tudni ezt dönteni.
Hogyan küldje el e-mail szolgáltatójának?
- Kezdje meg egy új, üres e-mail írását.
- A spamnek vélt e-mailt húzza rá a levélre (csatolja).
- Írja meg a levél szövegét. Pl.:
Tisztelt szolgáltató,
a csatolmányban található e-mailt kaptam, amely vélhetően spam/adathalász/vírusos e-mail. Kérem tegyék meg a szükséges lépéseket a jövőbeni kiszűrésére.
Köszönettel: ____________ - Küldje el az e-mailt
Fontos tudnunk, hogy az általános levélszűrő az e-mail szerverre beérkezésekor szűr, utána már nem végez vele műveletet. Ezért csak arra van mód, hogy a későbbi előfordulásokat szűrje szolgáltatónk. Éppen ezért nekünk is körültekintően kell eljárnunk, ha spam/adathalász/vírus gyanús e-mailt kapunk. Mindig lesz olyan kártékony e-mail, amit valaki elsőként kap meg és előtte még senki más nem látta. Ezért a szolgáltató sem tudott előzetesen hatékony szűrést kialakítani rá.
Az alábbi oldalakon jelentheti, ha úgy véli, hogy adathalász oldalt tartalmazó linket vagy vírus gyanús fájlt kapott e-mailben.
Összegyűjtöttünk néhány aktuális (2021.02.17) oldalt, ahol bejelenthető, ha kártékonynak vélt csatolmányt vagy lehetséges phising url -t tartalmazó e-mailt kapott.
Célszerű annak szolgáltatónak jeleznünk elsőként, akinél vélhetően a káros tartalom található. Várhatóan ők tudják saját hatáskörben leghamarabb eltávolítani.
Vigyük az egeret a gyanús csatolmány vagy gyanús link fölé, de NE kattintsunk rá! Jó esetben levelező kliensünk kiírja lent az url címet még mielőtt rákattintanánk.


Ezt a Microsoftnak javasolt elsőként jelentenünk.

Ezt a Google -nek célszerű elsőként jelentenünk.
A jelenteni kívánt urlt vagy az e-mail forrásából tudhatjuk meg vagy jobb kattintásra a hivatkozás címének másolása vagy ennek megfelelő menüvel juthatunk hozzá. Ha nem tudjuk kigyűjteni a linket, csak tegyük a kukába az e-mailt és jelezzük szolgáltatónknak.
Továbbá javasolt annak a cégnek is jeleznünk, aki a víruskeresőnket készítette. Így, amikor a víruskeresőnk frissíti adatbázisát, vélhetően már fel fogja ismerni a vírusos fájlt vagy a kompromittált url -t és a bejövő levelet kukába teszi, nem kell foglalkoznunk az újabb spammel.
Amennyiben jó a feltételezésünk és a fogadó fél technikai személyzete is megerősíti, hamarosan eltávolításra kerül a káros tartalom.
Miután jeleztük, áthelyezhetjük a kukába a gyanús e-mailt.
Gyanús fájl vagy weboldal jelentése a Kaspersky -nek.
Adathalász oldal jelentése az ESET -nek.
Adathalász oldal jelentése a Google felé.
Gyanús fájl vagy url jelentése az Avast -nak.
Phising vagy malware bejelentése a Microsoftnak
Kártékony kódot nem tartalmazó spamet kaptam
Amennyiben olyan kéretlen e-mailt kapunk, amely vélhetően nem tartalmaz kártékony kódot, de magánszemélyként e-mail címünkre érkezett és ehhez nem járultunk hozzá, akkor ezzel a kéretlen reklámot küldő vélhetően megsérti a
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A0800048.TV&celpara=6&goto=64
linken elérhető
– 2008. évi XLVIII. törvény a gazdasági reklámtevékenység alapvető feltételeiről szóló törvényt.
„6. § (1) Ha külön törvény eltérően nem rendelkezik, reklám természetes személynek mint reklám címzettjének közvetlen megkeresése módszerével (a továbbiakban: közvetlen üzletszerzés), így különösen elektronikus levelezés vagy azzal egyenértékű más egyéni kommunikációs eszköz útján – a (4) bekezdésben meghatározott kivétellel – kizárólag akkor közölhető, ha ahhoz a reklám címzettje előzetesen egyértelműen és kifejezetten hozzájárult.”
Az ilyen eseteket az NMHH bejelentő formján lehet jelenteni.